Jak nenaletět podvodníkům při                pronájmu bytu

01.02.2019

Při hledání vhodného bytu k pronájmu si na realitních inzertních stránkách dávejte pozor na evidentně přehnaně výhodné nabídky pronájmů. Může to být pokus o podvod!

Nemáte s pronájmem bytu zkušenosti?Přečtěte si pár mých rad. Když se jich budete držet, můžete si být jistí, že Vás nikdo při pronájmu bytu nenapálí.

Mám tu pro Vás pár základních pravidel

jak nenaletět podvodníkům s pronájmy bytů.

-Hlavní pravidlo zní:nikdy neplaťte žádné zálohy na jakékoliv zdánlivě věrohodné účty ještě před prohlídkou bytu! I když se byt zdá, že je krásný a za velice výhodnou cenu. Je to naprosto nestandardní řešení vybírání rezervační zálohy a s největší pravděpodobností jde o pokus o podvod. Proč by po Vás někdo měl chtít zálohu za byt, který jste ještě vůbec neviděli? Blbost...

- Byt si nejprve prohlédněte na vlastní oči s majitelem nebo zástupcem realitní kanceláře. Fotky a popisy bytu v inzerátech bývají často poněkud odlišné od skutečnosti.

- V případě, že si byt budete chtít pronajmout, rezervační zálohu skládejte jen na základě podepsané rezervační smlouvy ideálně s majitelem, který se Vám prokáže aktuálním listem vlastnictví (dokladem o tom, že byt vlastní) a občanským průkazem (dokladem, že to je skutečně ten kdo je napsaný na listu vlastnictví). Druhá možnost je složení rezervační zálohy a podepsání rezervační smlouvy jen s realitní kanceláří. V tomto případě musí mít realitní kancelář souhlas majitele, že může byt nabízet a vybírat v jeho prospěch zálohy. Pokud tento souhlas nemá podobu exkluzivní smlouvy hrozí, že i když podepíšete s realitní kanceláří rezervaci a složíte zálohu, tak majitel byt nakonec pronajme někomu jinému. Zeptejte se tedy realitní kanceláře na základě jaké smlouvy s majitelem byt pronajímá a v případě, že Vám nepředloží exkluzivní smlouvu, požadujte třetí variantu a ta je, že rezervační smlouvu podepíšete s majitelem a zástupcem realitní kanceláře dohromady. V případě pronájmu bytu přes realitní kancelář je to nejlepší varianta.

- Vždy si navzájem kontrolujte totožnost zúčastněných osob, které smlouvy podepisují. Ať vždy víte, že jednáte s člověkem, za kterého se vydává. V případě, že to odmítnou, od pronájmu odstupte, ať je nabídka pronájmu jakkoliv výhodná a domnělý majitel se zdá jakkoliv přesvědčivý.

- V rezervační smlouvě musí být určitě tyto náležitosti: výše nájemného, jakou formou a v jaké výši se hradí služby a energie v bytě (energie se platí zálohově nebo se přepíší na nájemníka a ten je hradí přímo jejich poskytovateli), výše vratné kauce, do kdy je nutné podepsat nájemní smlouvu, na jak dlouho bude nájemní smlouva podepsána a v případě, že pronájem řeší realitní kancelář tak jaká je výše provize, kterou po Vás realitní kancelář bude požadovat.

- Rezervační záloha by neměla být vyšší než jedno nájemné včetně záloh za služby a energie. Při žádosti o vyšší částku zpozorněte a dbejte ještě více na předchozí kroky.

Zdroj: https://eder.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=588204

          Máte k tomuto tématu ještě dotaz? Napište nám. Rádi Vám odpovíme.